صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1399/5/27 دوشنبه نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی: رفع مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی از اولویت های فرهنگی مجلس یازدهم است نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان کردستان بر لزوم حل مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور تاکید کرد و گفت: رفع مشکلات این نهاد فرهنگی از اولویت های کمیسیون فرهنگی مجلس است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محسن فتحی در این دیدار، حمایت از نهاد کتابخانه های عمومی را ضروری عنوان کرد و افزود: ارتقای سرانه مطالعه که از ملزومات توسعه فرهنگی است با حمایت از نهاد کتابخانه های عمومی میسر می شود.
وی بیان کرد: این مجموعه فرهنگی با ترویج فرهنگ مطالعه نقش بسیار مهمی را در ارتقای آگاهی و بصیرت جامعه و در نتیجه توسعه کشور ایفا می کند.
فتحی با اشاره به مشکلات و دغدغه های نهاد کتابخانه های عمومی در زمینه اعتبارات و حق و حقوق کارکنان و کتابداران تصریح کرد: رفع موانع قانونی و ارتقای سطح حقوقی این مجموعه فرهنگی از اولویت های فرهنگی در مجلس یازدهم است.
نماینده مردم شهرستان سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت موجود در شان نهاد فرهنگی کتابخانه های عمومی و نیروهای آن نیست، اظهار کرد: خوشبختانه در این دوره بیشتر نمایندگان مجلس توجه ویژه ای به این مقوله دارند و بنده به عنوان یکی از این نمایندگان قول مساعد می دهم که مشکلات این حوزه حل شود.
فتحی از کتاب به عنوان یکی از ارکان مهم در حوزه فرهنگ نام برد و گفت: اگر می خواهیم سرانه مطالعه کشور را افزایش دهیم و به توسعه فرهنگی برسیم باید از نهاد کتابخانه های عمومی حمایت کنیم.
وی در ادامه از تلاش برای افزایش بودجه فرهنگی استان کردستان در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه کردستان استانی فرهنگی است لازم است بسترهای لازم برای برای توسعه شاخص های این بخش بیش از پیش فراهم شود.
این نماینده مجلس با اشاره به نامگذاری کردستان از سوی مقام معظم رهبری با عنوان استانی فرهنگی، افزود: در این راستا از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخواست شده است که به صورت ویژه به استان کردستان توجه شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت این نهاد فرهنگی در کردستان عنوان کرد: در حال حاضر 80 باب کتابخانه عمومی در کردستان فعال است که 50 باب نهادی و بقیه مشارکتی است.
محمد مخدومی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان کردستان را 50 هزار نفر عنوان کرد و افزود: هم اکنون بالغ بر 800 هزار نسخه کتاب با موضوعات مختلف و متنوع در کتابخانه های عمومی موجود است و در دسترس علاقمندان قرار دارد.
وی با اشاره به کمبود سرانه فضای مطالعه در استان کردستان، بیان کرد: شاخص سرانه فضای مطالعه در استان 1.3 متر مربع به ازای هر یکصد نفر از جمعیت است که در مقایسه با میانگین کشوری در سطح پایینی قرار دارد.
مخدومی با اشاره به نقش مهم کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگی، کشور عنوان کرد: کتاب و کتابخوانی از ارکان مهم در حوزه فرهنگی است و نیل به توسعه فرهنگی در گروه حمایت از متولیان حوزه کتاب است.  
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با بیان اینکه این نهاد فرهنگی با مشکلات و دغدغه های زیادی به ویژه در زمینه اعتبارات مواجه است، اضافه کرد: امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی مشکلات و موانع موجود در این نهاد رفع شود.
محسن فتحی، نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با حضور در کتابخانه عمومی شهید مطهری سنندج از این مجموعه فرهنگی بازدید کرد.
 
 
 
 

 
بيشتر