صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1399/4/31 سه‌شنبه به ریاست فرماندار؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان به ریاست فرماندار این شهرستان و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان در سال جاری به ریاست آرتیکاس اقبال، فرماندار این شهرستان و با حضور محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در فرمانداری مریوان برگزار شد.
آرتیکاس اقبال، فرماندار مریوان در این جلسه با تاکید بر لزوم توجه بیشتر شهرداری ها به اجرای قانون نیم درصد و پرداخت ماهیانه آن به حساب انجمن کتابخانه های عمومی، گفت: شهرداری‌ها با پرداخت نیم درصد از درآمدهای خود به حساب انجمن کتابخانه ها، خدمت فرهنگی انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: شهرداری ها بر اساس قانون موظفند به صورت ماهیانه نیم درصد از درآمدهای مشخص شده ی خود را در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه به حساب انجمن کتابخانه های عمومی واریز کنند.
اقبال عنوان کرد: در صورتی که شهرداری ها از این وظیفه ی قانونی قصور کنند سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در سطح کشور آن را از حساب شهرداری ها برداشت می کند و این مسئله نباید اتفاق بیفتند.
فرماندار مریوان همچنین با بیان اینکه باید از تمامی امکانات برای ترویج کتابخوانی استفاده شود، افزود: کتاب های صوتی ظرفیتی مناسب برای ارتقای سرانه مطالعه است و در این زمینه می توان از افرادی که علاقمند به این امر هستند کمک گرفته شود.
وی تصریح کرد: بازخوانی کتاب های ارزشمند به زبان های فارسی و کردی و نشر آن در جامعه می تواند نقش بسیار مهمی در دوستی کتاب با مردم داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تعداد اعضای خانم کتابخانه های عمومی مریوان دو برابر آقایان است، گفت: این امر بسیار جالب توجه است و نشان از توجه ویژه زنان در این شهرستان به مقوله مهم کتاب دارد.
اقبال با بیان اینکه جامعه آگاه را مادران آگاه هدایت می کنند، اضافه کرد: از طرف دیگر باید علل کم توجهی مردان به مسئله کتاب و کتابخوانی مشخص شود و موانع موجود در این راستا برداشته شود.
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان عنوان کرد: توسعه و پیشرفت کشورها در گرو وجود جامعه ای کتاب خوان و آگاه به دست می آید.
وی ارزش کالای فرهنگی را در جوامع پیشرفته مهم ارزیابی کرد و گفت: کتاب از ارکان مهم در فرهنگ است و اگر افراد به سمت و سوی مطالعه سوق پیدا کنند بسیاری از مشکلات برطرف می شود.
مخدومی با اشاره به برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی از زمان شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: در این مدت این نهاد فرهنگی توجه خود را بیش از پیش به فضای مجازی معطوف کرده و خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی علاقمندان مواجه شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بدهی 7 میلیارد ریالی شهرداری مریوان به کتابخانه های عمومی، اظهار کرد: این بدهی مجموع مبالغی است که شهرداری این شهر در قالب نیم درصد از سال 84 تاکنون به حساب انجمن واریز نکرده است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر 6 هزار و 250 نفر در کتابخانه های عمومی مریوان عضویت دارند که از این تعداد 4 هزار و 270 نفر خانم و بقیه آقا هستند.
عدنان یعقوبی گفت: در سال گذشته و قبل از شیوع کرونا نزدیک به یکصد و 30 هزار نقر به کتابخانه های عمومی مریوان مراجعه کرده اند و 78 هزار و 990 جلد کتاب به امانت رفته است.
وی تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان مریوان را 80 هزار نسخه عنوان کرد و افزود: در سال 98 در حدود 3 هزار نسخه کتاب با موضوعات مختلف از سوی مردم و خیرین فرهنگی به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شده است.
وی در پایان خواستار حمایت مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: کتابخانه ها بهترین ظرفیت برای فرهنگ سازی در جامعه است و باید از این نهاد فرهنگی به خوبی حمایت شود.
 
  
 
بيشتر