صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1398/7/14 يكشنبه با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان؛ دومین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان در سنندج برگزار شد دومین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان با حضور حسین فیروزی، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، دومین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال جاری با حضور حسین فیروزی، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان صبح روز چهارشنبه 10 مهر در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان در این جلسه با اشاره به نقش مهم کتابخانه های عمومی در توسعه کشور، گفت: کتابخانه ها نهادی زیرساختی برای توسعه همه جانبه هستند که باید به خوبی حمایت شوند.

حسین فیروزی بیان کرد: جامعه توسعه یافته جامعه ای متوازن است که به بهترین نحو از ظرفیت هایی مادی و معنوی موجود بهره برداری می کند.

وی توجه به ترویج کتاب و کتابخوانی در میان کودکان را مهم ترین سرمایه گذاری برای آینده عنوان کرد و گفت: راه اندازی بخش تخصصی کودک در کتابخانه های عمومی و استفاده از کتابدار ویژه در این بخش یکی از مهم ترین اقدامات نهاد فرهنگی کتابخانه هاست.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان نقش کتابخانه های عمومی را در روشنگری و سعادت جامعه مهم ارزیابی کرد و افزود: کتابداران در کتابخانه های عمومی با عملکرد خود می توانند زمینه ساز  رشد و تعالی جامعه باشند.

وی با تاکید بر لزوم توجه مسئولان به کتابخانه های عمومی، اظهار کرد: اجرای برنامه های توسعه ای در جامعه ای که در آن کتاب و کتابخوانی نهادینه شده باشد بسیار آسان تر و سریع تر ممکن است.

فیروزی گفت: مسئولان در استان و شهرستان ها باید فضاهای و ساختمان هایی را که از آن ها استفاده نمی شود در اختیار کتابخانه های عمومی قرار دهند و با این نهاد فرهنگی به نحو مطلوب همکاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: ساخت و ایجاد کتابخانه بهتیرن خدمت به کشور است و بی توجهی به این امر مهم و خطیر پذیرفتنی نیست.

محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه کتابخانه ها دیگر صرفا جایی برای امانت کتاب نیست، گفت: این نهاد هم اکنون پاتوقی فرهنگی است که برنامه های متنوع فرهنگی در آن اجرا می شود.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان به کتابخانه های عمومی شد و گفت: برگزاری جلسات مختلف در فضاهای کتابخانه های عمومی علاوه بر توجه به این نهاد فرهنگی در الگوسازی و ترویج فرهنگ مطالعه بسیار موثر است.

عبدالملکی عنوان کرد: در حال حاضر 80 باب کتابخانه عمومی در استان کردستان وجود دارد که 50 باب از این کتابخانه ها نهادی و بقیه مشارکتی است.

 وی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان را 50 هزار نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد 6 هزار عضو در 15 باب کتابخانه عمومی روستایی در استان عضویت دارند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه پبالغ بر 800 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است، افزود: در حال حاضر به ازای هر دو نفر یک کتاب در استان موجود است.

عبدالملکی زیربنای کتابخانه های عمومی نهادی در استان کردستان را 21 هزار متر مربع عنوان کرد و گفت: بر این اساس به ازای هر 100 نفر از جمعیت تنها 1.3 درصد متر مربع فضا وجود دارد که در مقایسه با میانگین کشوری که 4 متر مربع است پایین است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی، بیان کرد: در یک سال گذشته بالغ بر یک هزار 235 برنامه نشست کتاب خوان در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده که از این تعداد 642 نشست کتاب خوان کتابخانه ای، 574 نشست کتاب خوان مدرسه ای و 19 نشست تخصصی کتاب خوان بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین در این مدت 620 برنامه آموزشی، 295 برنامه مناسبتی، 15 نمایشگاه کتاب شهرستانی، 91 مسابقه کتابخوانی، 57 جلسه مشاوره ای و 60 مورد نقد و رونمایی کتاب در کتابخانه های عمومی استان کردستان اجرا شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به تقویت و افزایش منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان، گفت: با توجه ویژه نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ماه های گذشته نزدیک به 19 هزار جلد کتاب ویزه اهل سنت به قفسه کتابخانه ها افزوده شده است.

عبدالملکی بیان کرد: همچنین در یک سال گذشته بالغ بر 10 هزار نسخه کتاب کوردی از نویسندگان و ناشران بومی خریداری و هم اکنون در کتابخانه های عمومی قابل دسترس است.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری کتابخانه ها بیشتر از مدارس است، عنوان کرد: مدارس با قشر خاصی از جامعه سروکار دارند در حالی که مخاطب کتابخانه های عمومی تمام اقشار جامعه است و برای همه افراد برنامه های ویژه ای برگزار می کند.

عبدالملکی توجه به اقشار آسیب پذیر را از برنامه های کتابخانه های عمومی برشمرد و گفت: فعالیت بخش ویژه نابینایان و کم بینایان با یکصد و 90 عضو فعال و همچنین مناسب سازی کتابخانه ها برای استفاده معلولان از جمله این برنامه هاست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان حمایت مسئولان از کتابخانه های عمومی را بسیار مهم ارزیابی و اضافه کرد: مسئولان باید به این امر توجه داشته باشند که حل مشکلات و حمایت از این نهاد فرهنگی در نهایت به نفع جامعه و فرزندان آن ها خواهد بود.

در ادامه این جلسه روسای کتابخانه های عمومی استان مسائل و مشکلات موجود در شهرستان های تابعه را با معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان مطرح کردند.

 

بيشتر