صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود1398/10/10 سه‌شنبه در راستای اجرای طرح «دوشنبه های با کتاب»؛ کتاب «تمثیل در شعر کردی» در کتابخانه های عمومی کردستان رونمایی شد کتاب «تمثیل در شعر کردی» اثر بهروز خیریه در راستای اجرای طرح «دوشنبه های با کتاب» با حضور نویسندگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان در سنندج رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، کتاب «تمثیل در شعر کردی» اثر بهروز خیریه در راستای اجرای طرح «دوشنبه های با کتاب»، با حضور نویسندگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان رونمایی شد.

بهروز خیریه، نویسنده کتاب تمثیل در شعر کردی در ابتدای جلسه به معرفی کتاب پرداخت و گفت: این کتاب ۱۸۲ صفحه‌ است و توسط انتشارات فرهنگ مکتوب به چاپ رسیده و منتشر شده است.

وی اظهار داشت: کتاب تمثیل در شعر کُردی به سه بخش از لحاظ ساختاری شامل تمثیل حیوانی، اگزمپلوم و پارابل و پنج بخش از نظر محتوا شامل تمثیل ساده اخلاقی، سیاسی تاریخی، اندیشه، رمزی و رویایی تقسیم شده است.

این نویسنده با اشاره به اینکه کتاب «تمثیل در شعر کردی» به زبان فارسی نوشته شده است، یادآور شد: به خاطر داشتن خواننده و مخاطب بیشتر و آشنایی غیر کُردها با تمثیل در شعر کُردی به زبان فارسی نوشته شده است.

سید اسماعیل حسینی از منتقدان حاضر در برنامه در خصوص این کتاب گفت: کتاب «تمثیل در شعر کُردی» اولین گام در معرفی تمثیل در ادبیات کُردی است که باید برای ادامه این اقدام ارزشمند حامی نویسنده آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه این کتاب برای اولین گام در این حوزه بسیار خوب عمل کرده است، اظهار داشت: این کتاب کاستی‌های همچون استفاده نامناسب از کلمه انگلیسی برای توصیف کتاب روی جلد آن و استفاده از ترجمه کُردی اشعار فارسی دارد که موجب بیشتر شدن حجم آن شده است.

عبدالسلام کریمی از نویسندگان و منتقدان حوزه ادبیات کردی در این برنامه گفت: نوشتن کتاب تمثیل در کردی با توجه به کمبود منابع در این حوزه بسیار قابل تقدیر و مایه خوشنودی است و این اقدام می تواند هموار کننده راه دشوار در این بخش باشد.

وی با اشاره به اینکه تمثیل‌ها و اشعار بسیار غنی کُردی در این کتاب جمع آوری شده است، تاکید کرد: این تمثیل‌ها در در حوزه تمثیل کُردی جامع و کامل نیست اما بسیار ارزشمند است و می تواند منبع بسیار خوبی در این راستا برای علاقمندان به این حوزه باشد.

محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز در این برنامه گفت: این جلسات با محوریت کتاب و با عنوان دوشنبه های با کتاب هر هفته راس ساعت 10 در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان با دعوت از نویسندگان برگزار می شود.

وی عنوان کرد: ویژه برنامه دوشنبه های با کتاب از دوشنبه هفته گذشته با نقد و بررسی کتاب «پس کوچه های سنندج» آغاز شده و خوشبختانه با استقبالی که صورت گرفته است در آینده نیز ادامه پیدا می کند.

عبدالملکی با اشاره به اینکه از نویسندگان، شاعران، پژوهشگران، دانشگاهیان، دانشجویان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی برای حضور در این برنامه دعوت می‌شود، اضافه کرد: هدف از برگزاری این برنامه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و کمک به ارتقای سرانه مطالعه با بهره گیری از مشارکت و همفکری صاحب‌نظران و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است.

بيشتر