1
1397/11/2 سه‌شنبه در راستای اجرای ویژه برنامه «چهل قلم»؛ نویسندگان «دختر شینا» و «فریاد آزادی» در کردستان تجلیل شدند نویسندگان 2 کتاب «دختر شینا» و «فریاد آزادی» در قالب برنامه چهل قلم و در آستانه فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، مراسم ویژه چهل قلم صبح امروز سه شنبه، 2 بهمن با حضور فرماندار سنندج، فرمانده سپاه سنندج، مشاور عالی ولی فقیه در کردستان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سنندج، رئیس حوزه هنری کردستان، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعی از نویسندگان و علاقمندان در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی شهید مطهری سنندج برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه کتاب بعد از انقلاب تحولات گسترده ای یافته است، گفت: بعد از انقلاب اسلامی تحولات چشمگیر و گسترده ای در حوزه کتاب و نشر کشور شاهد هستیم.

محمد عبدالملکی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه کتاب و نشر اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش 136 برابری تیراژ کتاب ها و رشد 71 برابری تعداد عناوین کتاب ها در سال 96 نسبت به سال 56 از دستاوردهای انقلاب درحوزه نشر کشورمان است.

وی افزود: برپایی نمایشگاه های کتاب در سطح بین المللی، ملی و استانی، راه اندازی خانه کتاب، خبرگزاری کتاب و جایزه ملی کتاب از دیگر دستاوردهای حوزه کتاب در چهل سال انقلاب است.

عبدالملکی از دیگر دستاوردهای انقلاب را حضور و فعالیت نویسندگان زن خواند و گفت: قبل از انقلاب تعداد نویسندگان زن بسیار محدود بود و امروزه شاهد فعالیت هفت هزار و 200 نفر نویسنده زن و 70 ناشر زن در ایران اسلامی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دوره پهلوی کل عناوین کتاب ثبت شده 11 هزار عنوان بود، یادآور شد: امروز تعداد عناوین کتاب ثبت شده در کشورمان به یک میلیون و 281 هزار و 996 عنوان به عبارتی 117 برابر رسیده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: بزرگترین ناشر کتاب در ایران قبل از انقلاب، یک موسسه آمریکایی بود و امروز همه کارهای حوزه نشر توسط خود ما ایرانی ها انجام می شود.

عبدالملکی با بیان اینکه بسیاری از اقدامات و فعالیت ها قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست، گفت : قبل از انقلاب کمتر از 300 باب کتابخانه در کشور داشتیم امروز به سه هزار و 500 باب افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه ویژه برنامه «چهل قلم»به همت نهاد کتابخانه های عمومی در سراسر کشور برگزاری می شود، اضافه کرد: در این برنامه از اهالی قلم حوزه انقلاب اسلامی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تجلیل می شود.

مشاور عالی و مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان هم در این مراسم گفت: در کشوری با حاکمیت مبتنی بر آیات و احادیث زندگی می کنیم که این از برکات انقلاب اسلامی است و باید قدر آن را بدانیم.

حجت الاسلام مهدی فرزی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی برای ادامه مسیر خود نیاز به انسان های توانمند ومتخصص دارد افزود: توجه به حوزه کتاب و اهتمام در راستای ارتقای ارزش های معنوی و فرهنگی از دیگر برکات انقلاب اسلامی است که نقشم مستقیمی در تخصص گرایی دارد.

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان یادآور شد: تربیت افرادی با تراز انقلاب مستلزم وجود کتاب های ارزشی و خواندن آنها است.

حجت الاسلام فرزی با اشاره به نقش بصیرت جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی نیازمند افرادی در جامعه است که عمق مسائل و باطن اتفاقات را شناسایی و سپس در اختیار مردم قرار دهند تا آگاه شوند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران باعث بیداری بشری شده است، اضافه کرد: در فضای بین المللی مطالبات مردم متفاوت شده و اکنون بیشتر خواسته ها در حوزه معنویت است.

فرمانده ناحیه سپاه سنندج نیز در این مراسم با اشاره به اینکه عدد چهل در فرهنگ و تاریخ ما نشان از پختگی است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی هم دارد به چهل سالگی خود نزدیک می شود و بعد از این شاهد شکوفایی دستاوردهای آن خواهیم بود.

سرهنگ حسن عسگری افزود: در طول این چهل سال دشمنان تلاش زیادی در راستای ضربه زدن و نابودی انقلاب اسلامی کردند و به ویژه در یک سال اخیر استکبار جهانی با تمام توان پای کار آمده که نگذارند انقلاب به سن چهل سالگی برسد.

فرمانده ناحیه سپاه سنندج با بیان اینکه خون شهدا ضامن بقای انقلاب اسلامی است، گفت: امام راحل پایه های نظام لیبرالیسم را به لرزه درآورد و همین باعث ترس و واهمه استکبار شد.

بهناز ضرابی زاده نویسنده کتاب دختر شینا نیز در این مراسم گفت: از آنجا که کردستان بیشتر درگیر جنگ تحمیلی بوده می توان خاطرات بسیار زیبایی از دوران دفاع مقدس از مردم این منطقه استخراج و منتشر کرد.

وی با اشاره به اینکه آرزو داشتم اهل استان کردستان بودم چراکه مردمان این منطقه افتخار دارند زبان، فرهنگ و لباس ویژه خود را دارند افزود: امیدوارم نویسندگان این دیار با بهره مندی از زبان کُردی خاطرات دوران جنگ را بخوبی به رشته تحریر درآورند تا نسل های آینده از آن بهره مند شوند.

علی کلوندی یکی دیگر از نویسندگان کردستانی حوزه دفاع مقدس هم دراین مراسم گفت: بیش از سه هزار نقطه یادمانی دفاع مقدس در این استان وجود دارد که می تواند دستمایه ای برای نوشتن مطالب ارزشمندی توسط نویسندگان باشد.

وی اظهار داشت: این استان دارای نویسندگان و شاعرانی است که آثار آنها در دنیا شناخته شده ولی در حوزه دفاع مقدس تاکنون کار زیادی انجام نشده است.

این نویسنده کردستانی با اشاره به اینکه سال 92 نوشتن کتاب فریاد آزادی را آغاز کردم، افزود: این کتاب شامل تاریخچه کامل از فعالیت پیشمرگان مسلمان کُرد است.

کلوندی یادآورشد: تمام تلاش خود را کردم که دستاوردهای شهدای مظلوم پیشمرگ مسلمان کُرد را به رشته تحریر در آورم چراکه همه وظیفه داریم فرهنگ دفاع مقدس و سبک زندگی شهدا را به طرز صحیحی به نسل آینده انتقال دهیم.

در ادامه مراسم از کتاب «فریاد آزادی» نوشته علی کلوندی با حضور بهناز ضرابی زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان، فرماندار سنندج، مشاور عالی نماینده ولی فقیه در استان، فرمانده سپاه سنندج و برخی دیگر از مسئولان رونمایی شد.

در پایان نیز از تلاش های «بهناز ضرابی زاده» و «علی کلوندی» با اهدای لوح تقدیر و هدیه ای ویژه تجلیل به عمل آمد.

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.