صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1398/10/7 شنبه با حضور استاندار و اعضای حقیقی و حقوقی؛ دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال جاری برگزار شد دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کردستان با حضور بهمن مرادینا، استاندار کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال جاری با حضور بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، بهرام نصراللهی زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، حشمت الله صیدی، شهردار سنندج، جلال شریعتی، رئیس شورای اسلامی شهر سنندج، لیلا آژیر، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری، فرانک قدسی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان، سهیلا شیخی، مدیرکل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان کردستان، شهاب وحیدیان، مدیر کل پست استان کردستان، فرزام بیدارپور، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، عبید رستمی، معاون معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، حجت الله نریمانی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش کردستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد.

بهمن مرادنیا، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از ارکان مهم در حوزه فرهنگ، گفت: شهرداری‌هایی که در استان به کتابخانه‌های عمومی بدهکار هستند باید هر چه زودتر نسبت به پرداخت نیم درصد درآمدهایشان به کتابخانه های عمومی اقدام کنند.

وی خواستار توسعه فضای کتابخانه ای در کردستان شد و اظهار داشت: ساختمان‌های خالی و بلاستفاده دولتی در شهرهای مختلف استان که از شرایط لازم برای واگذاری به نهاد کتابخانه‌های عمومی برخوردار هستند، واگذار و تبدیل به کتابخانه شوند.

مرادنیا با اشاره به اینکه اهمیت کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست، افزود: ساختمان‌های خالی دولتی در شهرهای مختلف استان به ویژه شهرهایی که فاقد کتابخانه هستند، شناسایی و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان معرفی شوند.

استاندار کردستان ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان بعد از انجام بررسی‌های لازم در صورت واجد شرایط بودن اعم از حقوقی و غیرحقوقی مساله را در شورای برنامه‌ریزی و توسعه مطرح تا در ارتباط با واگذاری آنها تصمیم‌گیری شود.

مرادنیا پیشنهاد برگزاری مراسم تجلیل از نویسندگان بومی و شاخص را اقدام پسندیده‌ای دانست و یادآور شد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با مشارکت و همفکری دیگر نهادهای فرهنگی می‌تواند اقدام به اجرای این برنامه که تاثیر فراوانی در تشویق و ایجاد انگیزه نویسندگان خواهد داشت، کند.

وی در پایان سخنان خود به فرماندارانی که از ابتدای امسال تاکنون اقدام به برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌ها نکرده‌اند، تذکر جدی داد تا در این حوزه بیشتر فعالیت داشته باشند.

محمد عبدالملکی، مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر ۵۰ هزار و ۳۰۰ نفر در استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که ۱۰ هزار نفر آنان طی یک سال اخیر اضافه شده اند.

وی اظهار داشت: اگر در گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه هزینه نکنیم مجبور می‌شویم برای اصلاح آسیب‌های اجتماعی چندین برابر آن هزینه پرداخت کنیم.

عبدالملکی با اشاره به اینکه نخستین کتابخانه سیار مشارکتی کشور در شهرستان قروه امسال به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی افتتاح شد، افزود: این اقدام نشان داد که فعالیت مشارکتی در حوزه کتابخانه‌های سیار هم امکان‌پذیر است.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه کتابخانه عمومی سیار در آینده‌ای نزدیک در سنندج افتتاح می‌شود، ادامه داد: از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری افتتاح بخش نسخ خطی در کتابخانه شهید برهان عالی، به نام استاد برهان‌الدین حمدی در ۲۹ دی و کتابخانه عمومی روستای تنگیسر است.

عبدالملکی با بیان اینکه ساختمان مرکز بهداشت شویشه حدود ۱۵ سال است که بدون استفاده باقی مانده است و درخواست تبدیل آن به کتابخانه را کرده‌ایم، یادآور شد: مساله حقوقی در رابطه با تبدیل این ساختمان به کتابخانه وجود دارد که امیدواریم با کمک مسئولان رفع شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ کتابخانه عمومی و مشارکتی در سنندج وجود دارد، بیان کرد: در غرب این شهر هیچ کتابخانه عمومی وجود ندارد و احداث کتابخانه در این قسمت از شهر جزو برنامه‌های ما است و فقط در این رابطه نیاز به اختصاص اعتبار داریم.

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی کردستان گفت: دیواندره هم تنها یک کتابخانه دارد که شورا و شهرداری این شهر زمینی را به نهاد کتابخانه‌های عمومی اهدا کردند که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز ساختمان دومین کتابخانه این شهر هم احداث خواهد شد.

عبدالملکی اظهار داشت: در روستاهای توریور و باینجوب هم ساختمان‌های دولتی که مالکیت آنها متعلق به آموزش و پرورش استان هست به ما معرفی شده که اگر موافقت شود می‌توانیم آنها را به کتابخانه تبدیل کنیم.

وی در پایان سخنان خود افزود: بهتر است به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی از این به بعد پنج دقیقه از وقت جلسات شورای اداری به معرفی کتاب اختصاص داده شود.

بيشتر