صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1398/9/2 شنبه همزمان با هفته کتاب انجام شد؛ دیدار کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی کردستان با نماینده ولی فقیه در استان مدیرکل، کارکنان و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی کردستان با آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، مدیرکل، کارکنان و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی کردستان روز چهارشنبه 29 آبان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند.

آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان در این دیدار، اظهار داشت: بهترین راهکار برای افزایش بینش و بصیرت نوجوانان نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

وی عنوان کرد: امروز استفاده از فضاهای مجازی منجر به فاصله گرفتن نوجوانان از مطالعه و از دست دادن فرصت‌های مطالعه شده است.

حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه مطالعه و کتاب خواندن بهترین راه برای پرورش و تربیت کودکان و نوجوانان به عنوان آینده سازان کشوراست، گفت: کتابداران نقش مهم و تاثیرگذاری در پرورش این قشر و ترغیب و علاقمند کردن آنها به مطالعه دارند.

وی گفت: خداوند در آیات متعدد قرآن بر کتاب، علم‌آموزی و خواندن تاکید کرده و طبق آیات قرآن با کتاب خواندن و مطالعه انسان از ظلمت و تاریکی به سوی روشنی رهنمون می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود:  با علم‌آموزی در حقیقت دریچه‌ای به سوی انسان گشوده می‌شود  که هر چه می‌تواند اراده کند می‌تواند انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در خلقت و آفرینش انسان ظرفیت‌ها و استعدادهای زیادی نهفته است، افزود: انسان در فراگیری و آموختن محدودیت ندارد.

به گفته وی، راه‌اندازی کتابخانه‌های خصوصی و بهره‌گیری از مساجد و اماکن مذهبی به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک می‌کند.

نماینده ولی فقیه استان کردستان با بیان اینکه انسان قابلیت رشد و آموختن دارد و از ظرفیت‌های نامحدود  برای یادگیری و آموزش بهره‌مند است اضافه کرد: با توجه به ظرفیت انسان باید از تمام بسترها برای رشد و  شکوفایی استعدادهای نوجوانان در راستای رشد و کامل آنها بهره گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی تعداد کتابخانه‌های استان را 80 باب اعلام کرد و افزود: از این تعداد 50 باب به صورت نهادی و 30 باب مشارکتی است که 30 باب از این کتابخانه ها در سطح روستاهای استان فعالیت می‌کنند.

عبدالملکی تعداد کاربران ثبت نامی سال 97 را 11 هزار و 727 نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در هفت ماهه اول امسال به 13 هزار و 530 نفر رسیده است که رشد 15 درصدی را نشان می‌دهد.

وی گفت: تعداد کاربران تمدیدی کتابخانه‌های عمومی استان در سال گذشته 6 هزار و 172 نفر بوده‌اند که این آمار در سال جاری تاکنون به 12 هزار و 133 نفر رسیده است و این بخش رشد 97 درصدی را نشان می دهد.

عبدالملکی همچنین با بیان اینکه تعداد کل منابع استان در سال گذشته 753 هزار و 701 جلد بود، اعلام کرد: در حال حاضر تعداد نسخ منابع استان به 792 هزار و 802 جلد رسیده است.

به گفته عبدالملکی، در حال حاضر بالغ بر 50 هزار نفر عضو فعال در کتابخانه‌های عمومی استان هستند که نشان دهنده رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

وی از برگزاری ۹۸۵ برنامه فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه‌های استان در یک سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ها شامل جلسات نقد و بررسی کتاب، جلسات قصه‌گویی، جمع‌خوانی، بلندخوانی، رونمایی از کتاب بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه ۱۹۷ نفر از نابینایان عضو کتابخانه نابینایان استان هستند، اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده در آینده نزدیک نیز شاهد افتتاح بخش ناشنوایان در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان خواهیم بود.

 

بيشتر