صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1398/8/30 پنجشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در نشست خبری هفته کتاب عنوان کرد؛ برگزاری 313 ویژه برنامه در کتابخانه های عمومی کردستان محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در نشست خبری به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، به تشریح برنامه های هفته کتاب در این استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی روز پنج شنبه، 23 آبان در نشست خبری به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور اصحاب رسانه با اشاره به شعار هفته کتاب سال جاری با عنوان «حال خوش خواندن»، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در هفته کتاب سال جاری بالغ بر 313 برنامه متنوع در تمام کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه های هفته کتاب از 18 آبان در کتابخانه های عمومی استان آغاز شده است و تا 30 آبان ادامه دارد،، افزود: کتابخانه های عمومی در این ایام با مشارکت نهادهای مختلف و اقشار مختلف مردم برنامه های ویژه ای برگزار می کنند.           

عبدالملکی گفت: برگزاری ۸۸ نشست کتاب خوان، ۶ نقد و بررسی کتاب، ۶ رونمایی از کتاب، ۱۸ مسابقه کتابخوانی، ۳۰ نمایشگاه کتاب و ۲۰۱ برنامه مشاوره، قصه گویی و کتابخوانی از جمله برنامه های هفته کتاب در استان کردستان است.

وی با اشاره به اینکه عضویت در کتابخانه های استان در روز ۲۵ آبان رایگان است، افزود: عضویت برای خبرنگاران استان در طول سال رایگان است و خبرنگاران در هر کتابخانه ای با ارائه کارت خبرنگاری می‌توانند به صورت رایگان در کتابخانه موردنظر خود عضو شوند.

عبدالملکی یادآور شد: همچنین به مناسبت هفته کتاب از ۲۳ تا ۳۰ آبان جرایم تمام کسانی که در بازگشت کتاب دیرکرد داشتند با باز گرداندن کتاب به کتابخانه مربوطه بخشیده می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان، افتتاح بخش کودک کتابخانه شهید بهشتی دیواندره، افتتاح نخستین کتابخانه سیار مشارکتی ایران در قروه، افتتاح بخش کتاب خطی، سنگی و سربی در کتابخانه شهید برهان عالی شهرک بهاران سنندج، بازگشایی کتابخانه ماموستا هژار سنندج و افتتاح کتابخانه در روستای تنگیسر، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا و برگزاری جشن ویژه تقدیریر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در روز 29 آبان را از دیگر برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان در بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای استان، خواستار همکاری نهادها و سازمان های مختلف برای تبدیل ساختمان‌های بلااستفاده دولتی به کتابخانه عمومی شد.

عبدالملکی، با تاکید بر توسعه زیرساخت کتابخانه‌ها از محل ساختمان‌های بدون استفاده دولت بیان کرد: طبق دستور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای در روستاها و شهرهای فاقد کتابخانه می‌توان از ظرفیت ساختمان‌های بدون استفاده دولت بهره گرفت.

وی اظهار کرد: استان کردستان در حوزه فرهنگ به صورت ملی و بین‌المللی ظرفیت‌های قابل توجهی دارد که باید این پتانسیل‌ها در حوزه‌های مختلف معرفی و از آن بهره گرفته شود.

عبدالملکی با بیان اینکه خبرنگاران می‌توانند بازوان توانمندی برای ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند، عنوان کرد: با کمک اصحاب رسانه می‌توان جامعه را به سمت مطالعه پیش برد و گامی مثبت در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن سرانه مطالعه برداشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، خواستار همکاری خیرین در کتابخانه سازی و توسعه زیرساخت‌های کتابخانه ای شد و افزود: کتابخانه‌های عمومی با تمامی افراد در سنین مختلف سروکار دارند و تاثیر گذاری آنها از مدارس هم می‌تواند بیشتر باشد.

وی تعداد کتابخانه‌های استان را 80 باب اعلام کرد و افزود: از این تعداد 50 باب به صورت نهادی و 30 باب مشارکتی است که 30 باب از این کتابخانه ها در سطح روستاهای استان فعالیت می‌کنند.

عبدالملکی تعداد کاربران ثبت نامی سال 97 را 11 هزار و 727 نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در هفت ماهه اول امسال به 13 هزار و 530 نفر رسیده است که رشد 15 درصدی را نشان می‌دهد.

وی همچنین گفت: تعداد کاربران تمدیدی کتابخانه‌های عمومی استان در سال گذشته 6 هزار و 172 نفر بوده‌اند که این آمار در سال جاری تاکنون به 12 هزار و 133 نفر رسیده است و این بخش رشد 97 درصدی را نشان می دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان به حوزه امانت کتاب نیز اشاره کرد و ضمن اعلام اینکه 276 هزار و 485 جلد کتاب در سال 97 به امانت رفته است، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 359 هزار و 731 جلد کتاب به امانت رفته است و با توجه به بازه زمانی مورد اشاره، رشد 30 درصدی را نشان می‌دهد.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه تعداد کل نسخ منبع استان در سال گذشته 753 هزار و 701 جلد بود، اعلام کرد: در حال حاضر تعداد نسخ منابع استان به 792 هزار و 802 جلد رسیده است.

به گفته عبدالملکی، در حال حاضر بالغ بر 50 هزار نفر عضو فعال در کتابخانه‌های عمومی استان هستند که نشان دهنده رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

وی از برگزاری ۹۸۵ برنامه فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه‌های استان در یک سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ها شامل جلسات نقد و بررسی کتاب، جلسات قصه‌گویی، جمع‌خوانی، بلندخوانی، رونمایی از کتاب بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه ۱۹۷ نفر از نابینایان عضو کتابخانه نابینایان استان هستند، اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده در آینده نزدیک نیز شاهد افتتاح بخش ناشنوایان در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان خواهیم بود.

گفتنی است؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در پایان این نشست خبری از خبرنگاران حاضر در جلسه با اهدای لوح سپاس تقدیر کرد.

بيشتر