صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه مدیریت کتابخانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1398/3/13 دوشنبه کتابداران مطرح کردند؛ «هدهد سفید» سرآغاز کار برای مخاطب نوجوان در کتابخانه های عمومی پس از توزیع دو جلد از کتاب «هدهد سفید» ویژه نوجوانان در کتابخانه های عمومی کشور، میزان اقبال این اثر در میان نوجوانان بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجموعه کتاب های «هدهد سفید» ویژه مخاطب نوجوان از ابتدای سال ۱۳۹۸ به صورت دوره ای در کتابخانه های عمومی سراسر کشور توزیع می شود. «هدهد سفید» کتابچه ای است که با هدف اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به نوجوانان در زمینه کتاب، به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین نوجوانان، ترغیب آنان به مطالعه و تعمیق دیدگاه مطالعاتی این قشر می پردازد.

مخاطب هدف این کتاب نوجوانان عضو کتابخانه های عمومی سراسر کشور، مراجعان کودک و نوجوان کتابخانه ها و دانش آموزان مدارس هستند که با مطالعه بخش‌های مختلف این کتاب، با موضوعاتی چون ادبیات مناطق مختلف کشور، شیوه داستان نویسی و اجرای نمایشنامه در کتابخانه‌ها آشنا می شوند. داستان دنباله‌دار، معرفی کتاب، داستان‌های ترجمه،‌ نامه به نویسندگان، طنز و داستان مصور نیز از دیگر بخش‌های این کتاب است.

«هدهد سفید» بر اساس نیاز به ترویج و تبلیغ کتاب و کتابخوانی در میان نوجوانان، با زبان و ادبیات مناسب این گروه سنّی، زیر نظر فریدون عموزاده خلیلی، منتشر می شود و تاکنون دو جلد از این کتاب در مجموعه کتابخانه ها جای گرفته است. در ادامه با مرور نظرات کتابداران، استقبال از هدد سفید را در کتابخانه های عمومی بررسی می کنیم.


جای «هد هد سفید» در کتابخانه ما خالی بود

مریم امیدخدا، مسئول کتابخانه عمومی علامه دهخدا تهران با ابراز رضایتمندی از توزیع کتاب هدهد سفید ویژه نوجوانان در کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: جای «هد هد سفید» در کتابخانه ما واقعا خالی بود؛ در روز نخست با دیدن این اثر، از خوشحالی ایمیلی برای سپاس از مسئولان نهاد ارسال کردم؛ واقعیت این است که ادبیات ما در حوزه کودک بسیار غنی است و هم چنین در زمینه آثار مربوط به گروه سنی بزرگسال بسیار کار شده است؛ گویا در این بین تنها نوجوانان محروم مانده بودند؛ به همین دلیل است که می گویم «هد هد سفید» اتفاق خوب کتابخانه ما بود.

وی ادامه داد: «۱۰۱ راه‌ درس محرمانه برای نویسنده شدن» بخش مورد علاقه بسیاری از نوجوانان کتابخانه ما بود؛ بسیاری از نوجوانان کتابخوان ما، زمانی که با راوی داستان همسفر می شوند، میل به نوشتن در آن ها بیدار می شود و این بخش راه را برای قرارگرفتن در مسیر دلخواه، برایشان هموار کرده است. همچنین « برسد به دست نویسنده محبوب من» دیگر بخش مورد علاقه نوجوانان است؛ آن ها با خواندن آثار یک نویسنده به دیدن وی مشتاق می شوند و متأسفانه این امر همیشه مقدور نیست؛ « برسد به دست نویسنده محبوب من» فرصت ارتباط با نویسنده را برای نوجوانان فراهم و اشتیاق آنان را به مطالعه بیشتر کرده است.

امیدخدا بخش «چی بخونیم؟ پیشنهادهای هدهد و بچه ها» را از دیگر قسمت های جذاب «هد هد سفید» از نگاه نوجوانان دانست و گفت: در واقع گروه سنی نوجوان از حساسیت هایی برخوردار است؛ از اینکه کتاب های گروه سنی کودک را به آن ها معرفی می کنیم، ناراحت می شوند و آثار بزرگسالان را مناسب خود نمی دانند؛ در بخش نشریات نیز تنها مجلاتی مثل مجله ماشین آن ها را جذب می کند؛ حالا دیگر با وجود «هدهد سفید» نوجوانان در کتابخانه بیکار نمی مانند.


«هدهد سفید» تجربه احساس استقلال در کتابخانه

محبوبه خراسانی نسب، کتابدار کتابخانه کودکان یار مهربان شیراز در خصوص استقبال از کتاب «هدهد سفید» در این کتابخانه گفت: یکی از ویژگی های گروه سنی نوجوان، میل به تجربه احساس استقلال است و «هدهد سفید» به عنوان اثری ویژه این گروه سنی، پاسخی به این نیاز از سوی کتابخانه است. این اثر با فراهم کردن امکان شناخت نویسندگان ایرانی، فرصت ارتباط با نویسنده را نیز برای نوجوانان میسر می کند و دریافت نظرات نویسندگان، ضمن تقویت حس مسئولیت پذیری در نوجوان، ارتباط وی را نیز با کتابخانه عمیق تر می کند.


«هدهد سفید» سرآغاز کار در حوزه نوجوان در کتابخانه های عمومی

فاطمه دنیوی، مسئول کتابخانه سید افضل موسوی زنجان با اشاره به لزوم تمرکز بیشتر بر فعالیت های ترویجی در حوزه نوجوان، اظهار داشت: پس از توجه مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور به حوزه کودک، فراوانی برنامه های ویژه این گروه سنی در کتابخانه ها افزایش یافت و به ترغیب کودکان به مطالعه و حضور در فعالیت های کتابخانه ای انجامید؛ در حوزه بزرگسالان نیز ضمن وجود منابع فراوان، همواره کارگاه های آموزشی متنوعی برگزار شده است؛ در این بین تنها قشر نوجوان مهجور مانده بود و انتشار «هدهد سفید» سرآغاز توجه و فعالیت ویژه این گروه سنی است.

وی با اشاره به استقبال اعضای نوجوان کتابخانه سید افضل موسوی از این کتاب، گفت: یکی از دلایل اقبال کودکان به این اثر، لحن و ادبیات آن است؛ بسیاری از آنان معتقدند شیوه نگارش «هدهد سفید» به گونه ای است که گویا توسط یک نوجوان نوشته شده است. «پیشنهادهای هدهد و بچه ها» بخش مورد علاقه بسیاری از نوجوانان بود و آن ها خواستار استمرار انتشار این کتاب هستند.


«هدهد سفید» شیوه های عمیق شدن در یک کتاب را به کودکان می آموزد

پریسا شاهرخی، کتابدار کتابخانه امیرالمؤمنین نهاوند از استقبال نوجوانان شهرک شهید حیدری از «هدهد سفید» خبر داد و گفت: کتابخانه ما در مجاورت چند مدرسه قرار گرفته است و می توانم بگویم پاتوقی برای نوجوانان محسوب می شود؛ در کتابخانه ما دو باشگاه کتابخوانی ویژه نوجوانان فعالیت می کند؛ در جریان کار با نوجوانان آنچه همواره به آنان تأکید می کنم این است که اگر کتابی را برای خواندن انتخاب می کنند، از آن سحطی عبور نکنند و «هدهد سفید» شیوه های عمیق شدن در یک کتاب را به کودکان می آموزد.

وی تصریح کرد: استقبال کودکان از یک اثر نورسیده به شیوه آشنایی آنان با آن اثر بستگی دارد؛ بسیاری از کتاب ها در قفسه ها گم می شوند، چراکه شاید منِ کتابدار به خوبی آن ها را به اعضا معرفی نمی کنم؛ اما «هدهد سفید» به جمع کودکان عضو باشگاه های کتابخوانی ما وارد شد، بچه ها به مطالعه آن علاقمند هستند و به لحاظ فکری از آن تغذیه می کنند. حتی زمانیکه از بچه ها خواستم نکات مورد نظر خود را برای بهتر شدن این کتاب بنویسند، انتقادی نداشتند؛ امکان ارتباط با نویسنده، جذاب ترین بخش «هدهد سفید» برای نوجوانان کتابخانه امیرالمومنین بوده است.


«هدهد سفید» اشتیاق به خواندن را در مخاطب نوجوان بر می انگیزد

نیره خداداد شهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای (مرکزی) قم با اشاره به لزوم توجه به انجام فعالیت های ترویجی کتابخوانی ویژه نوجوانان، اظهار داشت: نوجوانی سنی است که فرد در آن به درک و فهم خواندن رسیده است و شاید نیاز به یک محرک بیرونی برای ادامه مسیر دارد؛ «هدهد سفید» اشتیاق به خواندن را در مخاطب نوجوان بر می انگیزد.

وی ادامه داد: طراحی این اثر و لحن و ادبیات آن بسیار مورد پسند اعضای نوجوان بوده و از آنجا که در حال آماده سازی گروه نمایش کتابخانه نیز هستیم، بخش «نمایشی برای اجرا در کتابخانه» از این اثر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.


«هدهد سفید» نظر اعضای نوجوان کتابخانه را جلب کرد

زهرا سادات هاشمی، کتابدار کتابخانه عمومی ۲۲ بهمن شهرستان شاهرود، اعضای نوجوان این کتابخانه را مشتاق آمدن هدهد سفید دانست و گفت: واقعیت این است که در دوران کودکی فرد را می توان به راحتی به سمت کتابخوانی سوق داد و تا حوالی ۱۰ یا ۱۱ سالگی مسیر هموار است؛ اما با ورود فرد به دوره نوجوانی، اقتضائات این دوره، سلیقه کتابخوانی افراد را نیز دستخوش تغییر قرار می دهد؛ در این شرایط اگر با دست پر سراغ مخاطب نوجوان نرویم و چیز خوبی برای ارائه نداشته باشیم، ممکن است عادت به کتابخوانی را ترک کند. بنابراین جذابیت متون خواندنی در نگاه نوجوان، در این دوره بسیار حائز اهمیت است و «هدهد سفید» نظر مثبت اعضای نوجوان کتابخانه ۲۲ بهمن را جلب کرد.

وی ادامه داد: آشنایی اعضای نوجوان کتابخانه با «هدهد سفید» به کلاس های کتابخوانی و نشست های مطالعاتی برگزار شده در کتابخانه بر می گردد؛ در این برنامه ها بخش هایی از کتاب را برای نوجوانان می خواندم و شنیدن قسمتی از کتاب آن ها را به خواندن تمامی آن مشتاق می کرد. بخش های نمایشنامه، نوشته های نوجوانان و کمیک استریپ بسیار مورد استقبال اعضا قرار گرفت.

بيشتر