1
1398/2/15 يكشنبه معاون فرماندار سقز: عملکرد کتابخانه های عمومی شهرستان سقز قابل تقدیر است معاون برنامه ریزی فرمانداری سقز با تقدیر از عملکرد کتابخانه های عمومی این شهرستان، گفت: حمایت از کتابخانه های عمومی ضرورتی انکار ناپذیر است که در نهایت به توسعه فرهنگی منجر می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، فریبرز اولیایی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز در سال جاری اظهار کرد: کتاب از ارکان مهم فرهنگ در هر جامعه است و ارتقای سرانه مطالعه به نفع جامعه و در توسعه کشور بسیار اثرگذار است.

وی با تقدیر از عملکرد کتابخانه های عمومی شهرستان سقز، عنوان کرد: این نهاد فرهنگی با وجود مشکلات همواره تلاش می کند با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی مردم را به کتابخانه های عمومی جذب کند.

اولیایی حمایت از کتابخانه های عمومی را ضروری بیان کرد و افزود: خوشبختانه شهرداری و شورای اسلامی شهر سقز در این شهرستان نگاه ویژه ای به این مقوله دارند و این امر قابل تقدیر است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه خواستار نگاه ویژه مسئولان به این نهاد فرهنگی شد و گفت: در حال حاضر کتابخانه های عمومی دارای مشکلاتی به ویژه در حوزه اعتباری است و توجه مسولان در تخصیص اعتبارات به ویژه از محل تملک دارایی های شهرستان به این بخش ضروری است.  

محمد عبدالملکی عنوان کرد: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از متولیان حوزه کتاب می تواند با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی به ارتقای شاخص های فرهنگی کمک شایانی بکند به همین دلیل نیازمند حمایت است.

وی به لزوم تعیین وضعیت کتابخانه عمومی روستای میرده اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه اداره فعالیت کتابخانه در مکان فعلی به دلیل عملیات سد سازی میسر نیست باید در رابطه به فعالیت کتابخانه به شیوه های دیگر تصمیم مقتضی اتخاذ شود.

 رئیس اداره کتابخانه های عمومی سقز نیز در این جلسه از ارتقای شاخص های کتاب و کتابخوانی شهرستان در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال 97 تعداد 1200 نفر عضو به مجموعه اعضای کتابخانه های شهرستان اضافه شد.

سمیه ایزدیار با بیان اینکه امانت کتاب در سال گذشته نسبت به سال 96 افزایش چشمگیری داشته است، عنوان کرد: همچنین در سال 97 تعداد 260 برنامه فرهنگی و هنری در قالب نمایشگاه کتاب و نشست های نقد و بررسی کتاب و کتابخوانی و قصه خوانی، برگزار شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان سقز دارای 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و 10 باب کتابخانه عمومی مشارکتی با 5 هزار و 500 عضو فعال است.

ایزدیار زیربنای کتابخانه های عمومی نهادی شهرستان سقز را  3 هزار و 500 متر مربع برشمرد و افزود:هم اکنون بالغ بر 90 هزار جلد کتاب در این کتابخانه در دسترس عموم قرار دارد.

وی اضافه کرد: همچنین کتابخانه عمومی ملا محمد امینی شهرستان سقز دارای بخش بومی است که در آن 300 جلد کتاب اهدایی از نویسندگان سقزی نگهداری می شود و مردم می توانند از آن ها بهره مند شوند.

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.