1
مدیرکل کتابخانه های عمومی: تعداد انجمن کتابخانه های عمومی در کردستان به 35 مورد رسید مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان با اشاره به ایجاد سه انجمن تازه تاسیس در استان گفت: با راه اندازی این انجمن ها تعداد انجمن های کتابخانه های عمومی به 35 مورد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی امروز در جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان در سنندج اظهار داشت: تا پیش از این 32 انجمن در شهرهای استان کردستان فعال بود اما با راه اندازی سه انجمن در شهرهای بیجار و مریوان این تعداد به 35 افزایش پیدا کرد.

وی عنوان کرد: تصویب راه اندازی انجمن کتابخانه های عمومی در شهر چناره شهرستان مریوان و بخش های توپ آغاج و پیرتاج در شهرستان بیجار پس از برگزاری نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان و به دستور استاندار محقق شد.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام شهرستهای استان کردستان دارای انجمن کتابخانه های عمومی هستند، بیان کرد: انجمن کتابخانه های عمومی ترکیبی از افراد حقوقی و حقیقی است که در سطح استان استاندار و در شهرستان ها فرمانداران و بخشداران ریاست آن را بر عهده دارند.

 وی تصریح کرد: بر اساس قانون نهاد کتابخانه های عمومی جلسات انجمن باید هر دو ماه یک بار با حضور اکثریت اعضا تشکیل شود و در آن به مسائل و مشکلات پیش روی کتابخانه های عمومی به بحث و تبادل نظر گذاشته شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در رابطه با وظایف انجمن کتابخانه های عمومی گفت: مطالعه، بررسی و تدوین برنامه و بودجه سالانه جاری و عمرانی کتابخانه های زیرپوشش و ارائه آن به انجمن استان و همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های دولتی در زمینه ساخت، تجهیز، تکمیل و بازسازی کتابخانه ها بخشی از این وظایف است.

وی جذب، نگهداری و انجام سایر امور اداری مربوط به نیروی انسانی شاغل در کتابخانه ها، تشویق به اهدای زمین، کتاب و سایر کمک های نقدی و غیر نقدی با افتتاح حساب ویژه در یک بانک دولتی را بخش دیگری از وظایف انجمن کتابخانه های عمومی عنوان کرد.

عبدالملکی اظهار کرد: تهیه و نگهداری دفاتر قانونی و انجام امور دریافت و پرداخت و امور مالی و واریز کمک های نقدی و تقویم و نگهداری کمک های نقدی و تهیه و ارسال گزارش عملکرد و ارسال آن به انجمن بالادست از وظایف دیگر انجمن است.

عبدالملکی در پایان گفت: اعضای انجمن در شهرهای استان باید نسبت به برگزار منظم جلسات به منظور ارتقای وضعیت کتابخانه های عمومی حساس باشند زیرا این امر به ارتقای سرانه مطالعه و توسعه فرهنگی منجر می شود.

گفتنی است در حال حاضر 78 باب کتابخانه های عمومی نهادی و مشارکتی با 48 هزار عضو فعال در استان کردستان وجود دارد.

 

 

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.