1
با تجلیل از برگزیدگان؛ آئین اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان کردستان برگزار شد آئین اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان کردستان با تجلیل از برگزیدگان در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، آئین اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی کردستان امروز سه شنبه با حضور مدیرکل امور پژوهشی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مشاور عالی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان کردستان، معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و جمع دیگری از مسئولان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شهید برهان عالی سنندج برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در ابتدای این مراسم گفت: در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی پنج هزار و 480 نفر از استان شرکت کردند که سه هزار و 880 نفر از آنان در بخش مکتوب و یک هزار و 800 نفر در بخش اینترنتی هستند.

محمد عبدالملکی افزود: سال گذشته تعداد شرکت کنندگان این جشنواره در استان 2 هزار و 903 نفر بود که امسال شاهد رشد قابل توجهی از نظر تعداد شرکت کننده بودیم..

وی با بیان اینکه منابع جشنواره از میان آثار منتشر شده سه سال گذشته است، اظهار داشت: این منابع از هفت عنوان کتاب با موضوع سیره امام رضا(ع) و برای سه رده سنی کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال گزینش شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج فرهنگ رضوی و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اعلام کرد و گفت: بنا داریم در دوره های بعدی، جشنواره را به موضوعات و حوزه های مختلف و متنوع گسترش دهیم.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در منطقه کردستان نیز در این مراسم بر ایجاد حلقه ارتباطی بین نویسندگان و کتابخانه های عمومی تاکید کرد و گفت: این اقدام در راستای جذب مخاطبان بیشتر ضروری است.

حجت الاسلام مهدی فرزی با اشاره به اینکه ما ملتی اهل کتاب هستیم، اظهار داشت: در قرون ابتدای اسلام، ایران منبع تولید وتوزیع آثار مکتوب بوده است.

 وی عنوان کرد: همان طور که میان دانشگاه و صنعت در کشورما ارتباط خوبی برقرار نشده است بین نویسندگان و کتابخانه ها هم فاصله وجود دارد.

وی بیان کرد: نویسندگان از مسائلی می نویسند و از ادبیاتی استفاده می کنند که بر اساس ذائقه مخاطبان‌ نیست.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در کردستان ادامه داد: متولیان و فعالان این عرصه باید ذائقه شناسی کرده و نتایج آنرا در اختیار نویسندگان قرار دهند.

حجت الاسلام فرزی اظهارداشت: یکی از مهمترین کارهایی که نهاد کتابخانه ها باید انجام و در راس کارها ی خود قرار دهد ایجاد حلقه واسط بین خواننده و نویسنده است.

وی بر افزایش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تاکید کرد و افزود: متاسفانه فرهنگ اعلام نظر بدون مبنا در میان ما ما باب شده است و بدون اطلاع و سواد از موضوعی در ارتباط با آن نظر می دهیم.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در کردستان عنوان کرد: وقتی عادت به مطالعه داشته باشیم قدرت اظهارنظر ما مدیریت خواهد شد.

وی بیان کرد: شرکت ۶ هزار نفر در این جشنواره نشان می دهد این میزان جمعیت اهل مطالعه هستند و بر این اساس باید برای آنها برنامه ریزی و هر ماه جشنواره کتابخوانی برای گروه های سنی مختلف برگزار شود.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم بیان کرد: نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کنار مناسبت های مختلف ملی و مذهبی، دو مناسبت ویژه خود را در طول سال شامل هفته کتاب وکتابخوانی و دی جشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار می کند.

محمد جوهرچی گفت: از این فرصت ها باید برای حرکت بهتر، بیشتر و دقیق تر در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه نباید دچار آفت جشنواره زدگی شویم، بیان کرد: جشنواره رضوی نماد و الهام گرفته از آنچه پیامبر و اهل بیت دنبال کردند، است.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: ما زمانی می توانیم جشن بگیریم که غل و رنجیرهای ناشی از نادانی براداشته شده باشد.

جوهرچی در پایان اضافه کرد: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت کردستان به ۳۷ هزار عضو کتابخانه ها و از این تعداد هم به پنج هزار نفر شرکت کننده در این جشنواره نباید راضی باشیم و باید برای ارتقای این آمار تلاش شود.

در ادامه مراسم از برگزیدگان جشنواره تقدیر به عمل آمد.

در بخش خانوادگی این جشنواره، خانواده‌ ادریس صحرایی از کتابخانه شهید لطف اللهی شهرستان بیجار، خانواده حبیب الله مشیرپناهی از کتابخانه شهید شهریاری شهرستان دهگلان، خانواده فائزه قائم پناه از کتابخانه شهید مدرس شهرستان  قروه و خانواده  بتول مقصودی از کتابخانه امام رضا (ع) سنندج به عنوان خانواده های منتخب معرفی و با اهدای تندیس جشنواره، لوح سپاس و هدیه نقدی از آنها تجلیل شد.

منتخبین بخش انفرادی هم زهرا احسنی و  آراس سلطانی از شهرستان بیجار، شیما عبدالملکی از شهرستان قروه، سانان بنفشی از سنندج، سارا شیرمحمدی  از بانه، ستایش هوشمند از کامیاران، باران بی نیاز از سقز و فریاد محمدی تازه آباد از سروآباد بودند.

رقیه محمودی در رده بزرگسالان از بانه، سولماز فعله گری در رده سنی نوجوانان از قروه و  گلاله توپچی از سقز از دیگر برگزیدگان بخش انفرادی این جشنواره بودند.

علاوه بر برگزیدگان از خیر کتابخانه ساز فاطمه تهاجمی و فعال عرصه رسانه ملیحه سیفی هم با اهدای لوح سپاس و هدیه ای تجلیل به عمل آمد.

اجرای مراسم دف نوازی در وصف اهل بیت پیامبر(ص) و پخش چند کلیپ در وصف امام رضا (ع) و همچنین جشنواره کتابخوانی رضوی  از بخش های دیگر آئین اختتامیه این جشنواره در استان کردستان بود.

 

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.