1
سرپرست فرمانداری بانه: ارتقای سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه اولویت اساسی است نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بانه با حضور محمد امین زاده، سرپرست فرمانداری، محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان و اعضای حقوقی و حقیقی روز دوشنبه 15 اردیبهشت در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد امین زاده، سرپرست فرمانداری بانه در این جلسه ارتقای سرانه فضای کتابخانه های عمومی این شهرستان را از اولویت های اساسی در بخش فرهنگ ذکر کرد و گفت: سرانه فضای موجود برازنده مردم این شهرستان نیست.

وی عنوان کرد: سرانه فضای کتابخانه های عمومی بانه به ازای هر 100 نفر 1.1 مترمربع است که در مقایسه با میانگین کشوری بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه سرانه فضای کتابخانه های عمومی مطابق سند چشم انداز نهاد در سال 1404 بالغ بر  8 متر مربع است، اظهار داشت: این شاخص در بانه طی چند سال اخیر افزایش نداشته و لازم است برای رسیدن به حد استاندارد، هفت برابر افزایش یابد.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بانه، اضافه کرد: با توجه به اینکه بانه زادگاه نویسندگان و مشاهیر نامدار و برجسته کشور است باید گامی اساسی برای افزایش سرانه فضای کتابخانه های عمومی شهرستان برداشته شود.

امین زاده با بیان اینکه حمایت های خیرین در ارتقای شاخص های فرهنگی تاثیرگذار است، افزود: تلاش می شود با اعتماد سازی و جلب مشارکت های مردمی فضای کتابخانه های عمومی و مشکلات این حوزه حل شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه با تقدیر از نگاه وِزه فرماندار به این نهاد فرهنگی، تصریح کرد: این نوع نگاه توسط مسئولان سبب دلگرمی و ایجاد انگیزه بیشتر برای فعالان این حوزه است.

محمد عبدالملکی با اشاره به نقش مهم کتابخانه ها در توسعه فرهنگی کشور، گفت: رفع مشکلات موجود در کتابخانه های عمومی با حمایت مسئولان و خیرین امکانپذیر است و همه باید این نهاد فرهنگی حمایت کنند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی بانه نیز در این جلسه گفت: بر اساس استاندارد جهانی باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی وجود داشته باشد که این شاخص در بانه به ازای چهار نفر نیم جلد است.

علی حیدر آقایی با اشاره به فعالیت 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و یک باب کتابخانه عمومی مشارکتی در شهرستان بانه، بیان کرد: در این کتابخانه ها 67 هزار و 982 جلد کتاب وجود دارد و 2 هزار 798 نفر نیز عضو کتابخانه های عمومی بانه هستند.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد مراجعه کنندگان به کتابخانه های عمومی کودکان و نوجوانان هستند، اضافه کرد: همواره برنامه های متنوع فرهنگی از جمله نشست های کتاب خوان، مسابقات کتابخوانی و ویژه  برنامه های مناسبتی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه برگزار می شود.

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.