1
1397/5/14 يكشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان: ارتقای شاخص دسترسی مردم به کتابخانه از اولویت های این نهاد فرهنگی است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: ارتقای شاخص دسترسی مردم به کتابخانه از اولویت ها و برنامه های مهم این نهاد فرهنگی است که باید از سوی مسئولان و مردم حمایت شود.

به گزارش روابط عمومی، محمد عبدالملکی در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان قروه که روز شنبه 13 مرداد با حضور فرماندار و جمعی از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد، اظهار کرد: تلاش ما راه اندازی کتابخانه در نقاطی است که به این مکان فرهنگی دسترسی ندارند.

وی نبود کتابخانه عمومی در بعضی از نقاط شهری و روستایی را نوعی ظلم به مردم دانست و افزود: مسئولان و خیرین باید از کتابخانه های عمومی برای راه اندازی کتابخانه در این نقاط حمایت کنند.

عبدالملکی عنوان کرد: بر این اساس در برخی نقاط شهری و روستاها ساختمان هایی بلا استفاده وجود دارد که از آن می توان برای راه اندازی و ایجاد کتابخانه استفاده کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان بیان کرد: همه ما تأثیر شگرف کتاب را می دانیم و بر این باور هستیم که یک کتاب سرنوشت را تغییر می دهد بنابراین نیاز است به دیدگاه ها وسعت داده و مطالبات مردم را پیگیری کنیم.

وی با تاکید بر لزوم پرداخت به موقع نیم درصد توسط شهرداری های به حساب انجمن کتابخانه های عمومی، گفت: شهرداری ها باید بدانند که پرداخت نیم درصد درآمد به حساب نهاد کتابخانه ها یک قانون است و در واقع هر شهرداری که دلسوز شهر متبوعش باشد خودش پیگیر و پیشقدم می شود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قروه نیز در این جلسه عنوان کرد: این شهرستان دارای ۵ باب کتابخانه عمومی نهادی و یک باب کتابخانه عمومی مشارکتی با  6 هزار و 700 عضو فعال است که از این تعداد 4 هزار عضو را بانوان و بقیه را آقایان تشکیل می دهند.

جواد عباسی از وجود 81 هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان قروه خبر داد و افزود: در سال جاری تاکنون تعداد ۱۹ هزار و ۸۸۶ نسخه کتاب امانت برده شده و در ضمن در این مدت ۳۲ هزار و ۶۴۲ نفر به کتابخانه های شهرستان مراجعه کرده اند.

وی به اجرای برخی برنامه ها در سال جاری در سطح کتابخانه هیا عمومی شهرستان قروه اشااره کرد و گفت:در سال جاری  ۱۲ مورد طرح «با هم بخوانیم»، ۲۴ نشست کتابخانه ای، ۱۲ نشست مدرسه ای و ۲ مورد نشست تخصصی شهرستانی برگزار شده است.

عباسی اضافه کرد: برگزاری ۱۴ مرحله نمایشگاه مناسبتی، ۶۵ نشست قصه گویی، ۷۳ مورد جمع خوانی، ۱۶ مورد نقد کتاب و ۱۳ مرحله مسابقه کتابخوانی از دیگر برنامه هایی بوده که در سال جاری برگزار شده است.

پایان/

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.