1
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان: کتابخانه عمومی در بلبان آباد دهگلان راه اندازی می شود مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: در آینده ای نزدیک و با همکاری بخشدار و دیگر مسئولان، کتابخانه عمومی در شهر بلبان آباد شهرستان دهگلان راه اندازی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش بلبان آباد شهرستان دهگلان که با حضور بخشدار و شهردار این شهر برگزار شد، اظهار داشت: راه اندازی کتابخانه عمومی در این بخش امری ضروری است و این نهاد تمام تلاش خود را به منظور راه اندازی کتابخانه صورت خواهد داد.

وی ادامه داد: راه اندازی کتابخانه در شهرها و روستاهای با جمعیت بالای 1000 نفر از برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی است و از مسئولان و مردم تقاضا می شود در این راستا این نهاد فرهنگی را یاری دهند.

عبدالملکی با بیان اینکه کتابخانه های با حق انتفاع ده ساله راحت ترین و سریع ترین راهکار برای راه اندازی کتابخانه است ، افزود: بر این اساس ساختمان های رها شده و قابل استفاده با متراژ مشخص و بالای یکصد و 20 متر مربع در مناطق با جمعیت بالای هزار نفر حائز شرایط راه اندازی کتابخانه هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به کمبود شاخص زیربنای کتابخانه در استان، گفت: ایجاد کتابخانه عمومی و ارتقای شاخص دسترسی عموم به این نهاد فرهنگی از مهم ترین دغدغه ها در این حوزه است.

وی بیان کرد: مانوس کردن جامعه با کتاب علاوه بر اینکه سبب ارتقای آگاهی و بصیرت می شود در کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی بسیار اثرگذار است.

بخشدار بلبان آباد نیز در جلسه عنوان کرد: بخش مذکور دارای 3 هزار و 500 نفر جمعیت است که از این تعداد یک هزار و 500 نفر تحصیلات دانشگاهی دارند.

ارشدی بیان کرد: هم اکنون بخش بلبان آباد دارای 52 نفر با درجه علمی دکترا، 340 نفر با درجه علمی کارشناسی عباس ارشد و یک هزار و 150 نفر با درجه علمی لیسانس و فوق دیپلم است.

وی نبود کتابخانه عمومی را از مهم ترین مشکلات فرهنگی در بخش بلبان آباد ذکر کرد و افزود: در سال های گذشته اقداماتی برای راه اندازی کتابخانه صورت گرفته اما متاسفانه به ثمر ننشته است.

ارشدی اظهار داشت: هم اکنون در این بخش تنها یک باب کتابخانه که به همت مردم روستای قادرمرز و به صورت خودجوش ایجاد شده است فعالیت می کند.

بخشدار بلبان آباد عنوان کرد: راه اندازی کتابخانه سرمایه گذاری برای آینده است و نبود کتابخانه در این بخش با این حجم از افراد تحصیلکرده مطلوب و پسندیده نیست.

در پایان جلسه، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با همراهی اعضای انجمن کتابخانه های عمومی بخش بلبان آباد از کتابخانه روستای قادرمرز بازدید به عمل آورد و از کتابدار آن با اهدای لوح سپاس و چند جلد کتاب تقدیر کرد.

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.