1397/7/30 دوشنبه فرماندار کامیاران: اختصاص ساختمان های مناسب برای راه اندازی کتابخانه در روستاها به ترویج مطالعه کمک می کند فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کامیاران گفت: اختصاص ساختمان های مناسب و قابل استفاده برای راه اندازی کتابخانه در روستاها به ارتقای شاخص دسترسی به کتاب و ترویج مطالعه کمک می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان؛ مسعود الماسی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کامیاران که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و اعضای حقوقی و حقیقی انجمن برگزار شد اظهار کرد: واگذاری حق انتفاع ساختمان های دولتی بلااستفاده در روستاها به کتابخانه های عمومی به منظور راه اندازی کتابخانه ضروری است.

وی ادامه داد: حمایت مسئولان از راه اندازی کتابخانه در واقع کمک به ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتابخانه و در نهایت توسعه فرهنگی کشور است که می تواند به توسعه در سایر بخش ها منجر شود.

فرماندار کامیاران ارتقای شاخص دسترس عموم مردم به امکانات در تمامی زمینه ها به ویژه حوزه کتاب را بسیار مهم برشمرد و گفت: این امر به توسعه متوازن منجر می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه فرهنگ محوری ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می شود، افزود: یکی از راه های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب کتابخوانی و ترویج مطالعه در جامعه به ویژه درمیان جوانان و نوجوانان است.

محمد عبدالملکی اظهار داشت: در واقع از شاخص های مهم توسعه یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است بنابراین باید بیش از پیش به این مقوله در کشور توجه صورت گیرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در استان کردستان 50 باب کتابخانه های عمومی فعال وجود دارد که از این تعداد 9 باب مربوط به شهرستان کامیاران است که از نظر تعداد در رتبه دوم استان قرار دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان بیان کرد: تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی در استان کردستان بالغ بر 37 هزار عضو می باشد که از این تعداد 7 هزار عضو مربوط به شهرستان کامیاران است.

عبدالملکی تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان کردستان را 700 هزار جلد بیان کرد و گفت: از این تعداد 80 هزار جلد در کتابخانه های عمومی شهرستان کامیاران در دسترس عموم قرار دارد.

وی در پایان خواستار حمایت بیشتر مسئوان از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: حمایت از این نهاد فرهنگی در واقع حمایت از آگاهی بخشی و توسعه فرهنگی جامعه است که هر جامعه را به سمت و سوی سعادت رهنمون می کند.

پایان/

 

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.