صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1397/10/2 يكشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان تاکید کرد؛ ضرورت همکاری مسئولان در راه اندازی کتابخانه های عمومی روستایی مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان خواستار همکاری و مساعدت بیشتر مسئولان در راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها شد و گفت: این اقدام سبب ارتقای شاخص دسترسی به کتاب و ارتقای سرانه مطالعه می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی، در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان عنوان کرد: در حال حاضر که ساخت و تجهیز کتابخانه زمان بر و بسیار پرهزینه است ایجاد کتابخانه دارای حق انتفاع و یا مشارکتی بسیار راهکار مناسبی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساخت و راه اندازی کتابخانه عمومی نیاز به زمان و هزینه بسیاری دارد لذا استفاده از راهکارهایی از جمله کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی می تواند بسیار موثر باشد.

عبدالملکی در رابطه با کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع گفت: در این شیوه ساختمان های قابل استفاده با متراژ 120 مترمربع و بیشتر در روستاهایی با بیش از یک هزار نفر جمعیت به مدت 10 سال به نهاد کتابخانه های عمومی واگذار می شود و در این مدت کتابخانه مذکور به صورت مستقیم توسط این نهاد فرهنگی اداره می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان عنوان کرد: کتابخانه های مشارکتی نیز کتابخانه هایی هستند که فضا و امکانات لازم برای راه اندازی آن توسط مسئولان و یا مردم برای استفاده عمومی تامین می شود و پس از تائید نهاد به صورت غیر مستقیم و با ارسال منابع فعالیت می کند.

عبدالملکی تصریح کرد:» در حال حاضر 28 باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعالیت دارد که بخش زیادی از این کتابخانه ها روستایی است.

وی اظهار داشت: همکاری مسئولان ادارت و سازمان ها، شوراهای اسلامی روستایی و شهری و همچنین دهیاری ها و خیرین می تواند زمینه ساز راه اندازی کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی و ارتقای شاخص دسترسی به کتاب باشد.

 معاون محترم فرماندار شهرستان دهگلان نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم کتاب در توسعه فرهنگی، گفت: کتاب از ارکان مهم در توسعه جوامع است و مسئولان و متولیان وظیفه دارند این فرهنگ را رواج دهند.

محمد محمدی عنوان کرد: بسترسازی و ارتقای شاخص دسترسی عمومی مردم در شهرها و روستاها به کتاب و کتابخانه ها می تواند به ترویج فرهنگ مطالعه بسیار کمک کند.

وی بیان کرد: امیدواریم با تامین منابع لازم بتوانیم زیربنای کتابخانه های عمومی در شهرستان را ارتقا دهیم و زمینه ساز ارتقای سرانه مطالعه در شهرستان شویم.

محمدی اضافه کرد: برگزاری منظم جلسات انجمن کتابخانه های عمومی به منظور بررسی موانع و مشکلات توسعه فرهنگی کتاب خوانی نیز بسیار مهم و ضروری است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان نیز در حال حاضر دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی و یک کتابخانه عمومی مشارکتی با 1500عضو فعال است.

محمود محمدی بلبان آباد اضافه کرد: زیربنای کتابخانه عمومی نهادی شهید مجید شهریاری شهرستان دهگلان 180 متر مربع است و در این کتابخانه بالغ بر24 هزار نسخه در دسترس عموم قرار دارد.

 

بيشتر