1
1397/10/2 يكشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان تاکید کرد؛ ضرورت همکاری مسئولان در راه اندازی کتابخانه های عمومی روستایی مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان خواستار همکاری و مساعدت بیشتر مسئولان در راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها شد و گفت: این اقدام سبب ارتقای شاخص دسترسی به کتاب و ارتقای سرانه مطالعه می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد عبدالملکی، در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان عنوان کرد: در حال حاضر که ساخت و تجهیز کتابخانه زمان بر و بسیار پرهزینه است ایجاد کتابخانه دارای حق انتفاع و یا مشارکتی بسیار راهکار مناسبی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساخت و راه اندازی کتابخانه عمومی نیاز به زمان و هزینه بسیاری دارد لذا استفاده از راهکارهایی از جمله کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی می تواند بسیار موثر باشد.

عبدالملکی در رابطه با کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع گفت: در این شیوه ساختمان های قابل استفاده با متراژ 120 مترمربع و بیشتر در روستاهایی با بیش از یک هزار نفر جمعیت به مدت 10 سال به نهاد کتابخانه های عمومی واگذار می شود و در این مدت کتابخانه مذکور به صورت مستقیم توسط این نهاد فرهنگی اداره می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان عنوان کرد: کتابخانه های مشارکتی نیز کتابخانه هایی هستند که فضا و امکانات لازم برای راه اندازی آن توسط مسئولان و یا مردم برای استفاده عمومی تامین می شود و پس از تائید نهاد به صورت غیر مستقیم و با ارسال منابع فعالیت می کند.

عبدالملکی تصریح کرد:» در حال حاضر 28 باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعالیت دارد که بخش زیادی از این کتابخانه ها روستایی است.

وی اظهار داشت: همکاری مسئولان ادارت و سازمان ها، شوراهای اسلامی روستایی و شهری و همچنین دهیاری ها و خیرین می تواند زمینه ساز راه اندازی کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی و ارتقای شاخص دسترسی به کتاب باشد.

 معاون محترم فرماندار شهرستان دهگلان نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم کتاب در توسعه فرهنگی، گفت: کتاب از ارکان مهم در توسعه جوامع است و مسئولان و متولیان وظیفه دارند این فرهنگ را رواج دهند.

محمد محمدی عنوان کرد: بسترسازی و ارتقای شاخص دسترسی عمومی مردم در شهرها و روستاها به کتاب و کتابخانه ها می تواند به ترویج فرهنگ مطالعه بسیار کمک کند.

وی بیان کرد: امیدواریم با تامین منابع لازم بتوانیم زیربنای کتابخانه های عمومی در شهرستان را ارتقا دهیم و زمینه ساز ارتقای سرانه مطالعه در شهرستان شویم.

محمدی اضافه کرد: برگزاری منظم جلسات انجمن کتابخانه های عمومی به منظور بررسی موانع و مشکلات توسعه فرهنگی کتاب خوانی نیز بسیار مهم و ضروری است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان نیز در حال حاضر دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی و یک کتابخانه عمومی مشارکتی با 1500عضو فعال است.

محمود محمدی بلبان آباد اضافه کرد: زیربنای کتابخانه عمومی نهادی شهید مجید شهریاری شهرستان دهگلان 180 متر مربع است و در این کتابخانه بالغ بر24 هزار نسخه در دسترس عموم قرار دارد.

 

بيشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.