صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1399/3/18 يكشنبه سرپرست فرمانداری بانه؛ بسترسازی برای ترویج فرهنگ مطالعه امری ضروری است سرپرست فرمانداری بانه با اشاره به نقش مهم کتاب در توسعه فرهنگی، گفت: بسترسازی برای ترویج فرهنگ مطالعه امری ضروری است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد امین زاده در  نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بانه در سال جاری که با حضور سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان و  اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: مسئولان باید به خوبی از حوزه فرهنگ حمایت کنند.
سرپرست فرمانداری بانه با اشاره به اینکه به اینکه مطالعه کتاب و کتابخوانی گامی موثر در راه توسعه همه جانبه است، گفت: فرهنگ سازی و فرهنگ پذیری مثبت تنها با مطالعه و کتابخوانی ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه بانه از گذشته ها منطقه ای فرهنگی و طالب علم بوده است، عنوان کرد: بر این اساس تلاش می کنیم بسترهای لازم به ویژه در حوزه فرهنگ برای خدمت رسانی بیشتر و بهتر به مردم این دیار فراهم شود.
امین زاده نقش کتابخانه را در توسعه فرهنگی جوامع مهم برشمرد و تصریح کرد: سرانه مطالعه یکی از شاخص های مهم در توسعه یافتگی جوامع است و تمام برنامه ها و اهداف در حوزه کتاب باید به منظور ارتقای شاخص های مطالعه صورت گیرد.
سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بانه اظهار داشت: پشتیبانی از این نهاد فرهنگی امری ضروری است و نهادهایی مانند شهرداری ها با پرداخت به موقع نیم درصد می توانند به توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی  کمک کنند.
محمد مخدومی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم کتاب و کتابخوانی در کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد: امروزه معضلات و مشکلات عدیده ای دامن گیر جوانان کشور شده و آینده این قشر را به مخاطره انداخته است.
وی گفت: توجه به هدایت جامعه به سمت و سوی بصیرت و آگاهی با بهره مندی از برنامه های مفید و کاربردی بسیار مهم است و در این میان نهادهای فرهنگی وظیفه مهمی بر عهده دارند.
مخدومی بیان کرد: کتاب های مفید همواره نقش بسیار مهمی در ارتقای آگاهی و بصیرت جامعه داشته و هدایتگر افکار عمومی به سوی سعادت و در نهایت توسعه یافتگی جوامع است.
 سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان عنوان کرد: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مهم ترین متولیان حوزه کتاب تلاش می کند با نهادینه سازی فرهنگ مطالعه، جامعه و به ویژه قشر آینده ساز را به طرف ارتقای سطح بصیرت و آگاهی سوق دهد.
وی میزان سرانه مطالعه و ارج و قرب کالای فرهنگی و کتاب را یکی از معیارهای توسعه یافتگی یا عدم توسعه یافتگی جوامع برشمرد و اضافه کرد: نوع کالاهای هنری و فرهنگی پرمصرف در یک جامعه نشان مهمی بر شاخص توسعه آن جامعه است.
مخدومی خواستار حمایت بیشتر مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و افزود: حمایت از این نهاد در نهایت به ارتقای شاخص های فرهنگی منجر می شود و زمینه ساز توسعه همه جانبه کشور است.
علی حیدر آقایی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بانه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و یک باب مشارکتی است، گفت: بالغ بر 4 هزار و 300 نفر در این کتابخانه ها عضویت دارند.
وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر 60 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی در دسترس عمومی قرار دارند و علاقمندان می توانند از آن ها بهره مند شوند.
آقایی اضافه کرد: خوشبختانه در سال گذشته و با حمایت فرماندار شهرستان بخش کودک و نوجوان، سالن مطالعه مجزا و مهمانسرا  در کتابخانه نبی اکرم (ص) شهرستان بانه افتتاح شد.
 
 
بيشتر