صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1399/4/24 سه‌شنبه فرماندار سقز: راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها ضروری است فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز با تاکید بر لزوم توسعه فضاهای کتابخوانی، گفت: راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها ضروری است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان، کامیل کریمیان در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در محل فرمانداری سقز برگزار شد، اظهار داشت: بسترسازی برای توسعه فضای کتابخانه ای و ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاها ضرورتی انکارناپذیر است.
وی با اشاره به كمبود سرانه فضاي مطالعه در روستاها، بیان کرد: بخشداران با مشاركت دهياران و اعضاي شورا می توانند فضا و امکانات لازم را براي راه اندازي كتابخانه مشاركتي در روستاها فراهم کنند.
کریمیان عنوان کرد: توجه به نیازهای روستاییان به ویژه حوزه فرهنگ باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و مسئولان با کمک خیرین می توانند گام های مهمی در این بخش بردارند.
وي همچنین خواستار توجه به منابع كتابخانه اي شد و عنوان کرد: تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی بر اساس خواست‌ ها و علایق مخاطبان نقش مهمی در ترویج فرهنگ کتابخوانی و توجه به کتاب دارد.
کریمیان بیان کرد: تلاش برای غنی‌تر کردن منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی شهرستان امری ضروری است و انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز باید به این مقوله توجه ویژه‌ای داشته باشد.
فرماندار شهرستان سقز بر لزوم حمایت از کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و افزود: پشتیبانی از کتابخانه‌های عمومی به ‌عنوان یک‌ نهاد اثرگذار در توسعه فرهنگی وظیفه‌ای همگانی است چرا که عملکرد مثبت آن در نهایت به نفع جامعه خواهد بود.
وی بر لزوم  استفاده از ظرفيت نهادهاي مردمی براي توسعه فرهنگ كتابخواني تاکید کرد و گفت: تلاش های انجمن مردم نهاد "زانست" در سقز براي ترويج فرهنگ كتابخواني و افزايش فضاهاي كتابخانه اي ستودني است.
مدير كل جدید كتابخانه هاي عمومي كردستان هم در ادامه این جلسه  با بيان اينكه استان کردستان داراي 80 باب كتابخانه عمومی است عنوان کرد: از این تعداد 50 باب نهادی و بقیه مشارکتی است.
محمد مخدومی با اعلام اینکه شهرستان سقز دارای بیشترین کتابخانه عمومی مشارکتی فعال در سطح استان کردستان است، گفت: هم اکنون علاوه بر 5 باب کتابخانه عمومی نهادی، 10 باب کتابخانه عمومی مشاركتي نیز در شهرستان سقز فعال است.
مدير كل كتابخانه هاي عمومي كردستان با تقدير از تلاش هاي انجمن زانست سقز، افزود: براي توسعه و ترويج فرهنگ مطالعه و كتابخواني، با اين نهاد مردم نهاد تفاهم نامه منعقد و از ظرفیت های آن به منظور توسعه فرهنگی منطقه استفاده می شود.
وي با اشاره به اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان از نویسندگان و ناشران بومی، تصریح کرد: یکی از برنامه های اولویت دار این نهاد فرهنگی حمایت از این قشر تاثیرگذار در حوزه کتاب است که به شیوه های مختلف این پشتیبانی صورت می گیرد.
مسئول دفتر نماينده مردم شهرستان هاي سقز و بانه در مجلس هم با اشاره به قرار گرفتن كتابخانه هاي عمومي سقز در جوار هم بر ضرورت دسترسي مردم به كتاب، كتابخانه و سالن مطالعه و ساخت كتابخانه در محلات تاكيد كرد.
عباس ابراهيمي تغذيه منابع كتابخانه اي بر اساس فرهنگ منطقه، استفاده از ابزارهاي تشويقي براي ترويج فرهنگ كتابخواني و تجهيز كتابخانه هاي مدارس توسط كتابخانه عمومي را از راهكارهاي لازم براي توسعه فرهنگ كتابخواني برشمرد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی سقز هم با بيان اينكه، سالانه بيش از 110 هزار نفر از مردم این شهرستان به 15 كتابخانه نهادي و مشاركتي مراجعه مي كنند، عنوان كرد: راه اندازي كتابخانه هاي مشاركتي به ويژه در روستاها با اولويت بخش سرشيو ضروري است.
سميه ايزديار بیان کرد: هم اکنون شهرستان سقز دارای 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و 10 باب کتابخانه عمومی مشارکتی با  6 هزار و 500 عضو فعال است.
وی با اشاره به اینکه زیربنای کتابخانه ها عمومی نهادی شهرستان سقز چهار هزار و 500 متر مربع است، اضافه کرد: همچنین بالغ بر 80 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع در کتابخانه های عمومی شهرستان در دسترس عموم قرار دارد.
بيشتر