صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
پرویز اوسطی، مطرح کرد؛ ضرورت رفع اصولی مشکلات نهاد با همراهی نمایندگان مجلس مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با پرویز اوسطی نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان دیدار و گفتگو کرد. اوسطی در این دیدار گفت: مسائل و مشکلات موجود در این نهاد فرهنگی، که با هدف ارتقای سرانه مطالعه و توسعه کشور فعالیت می کند، پذیرفتنی و زیبنده نیست و باید به صورت اصولی رفع شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان، با پرویز اوسطی، نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان دیدار و با وی در خصوص مسائل، مشکلات و نیازهای کتابخانه های عمومی گفتگو کرد.

پرویز اوسطی، نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان و رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به نقش مهم کتابخانه های عمومی در حوزه فرهنگ، عنوان کرد: با همکاری و هماهنگی سایر نمایندگان تلاش می کنیم مسائل و مشکلات موجود بر سر راه این نهاد فرهنگی رفع شود.

وی بیان کرد: در آینده ای نزدیک با همراهی سایر نمایندگان استان کردستان با دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور دیدار خواهیم کرد تا راهکارهای اساسی به منظور حل مشکلات این نهاد فرهنگی و کتابداران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

اوسطی عنوان کرد: مسائل و مشکلات موجود در این نهاد فرهنگی، که با هدف ارتقای سرانه مطالعه و توسعه کشور فعالیت می کند، پذیرفتنی و زیبنده نیست و باید به صورت اصولی رفع شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی بی توجهی به کتاب را بزرگ ترین آفت برای جامعه برشمرد و اضافه کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه در سعادتمندی جامعه و توسعه کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در این دیدار با ارائه گزارشی، به مشکلات کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر کمبود اعتبارات و منابع مالی در این نهاد فرهنگی و خدمات رسان، به یک مشکل جدی تبدیل شده است. کتابداران به عنوان قشری اثرگذار در حوزه فرهنگ، از نظر وضعیت حقوق و مزایا در مقایسه با سایر ارگان ها و سازمان ها در وضعیت مطلوبی نیستند و این امر به دغدغه ای بزرگ برای آن ها تبدیل شده است.

وی نقش کتابداران را در آگاهی و بصیرت جامعه بسیار مهم دانست و افزود: این قشر با تلاش در راستای ارتقای آگاهی و بصیرت در جامعه، نقش ارزنده ای ایفا می کنند و بی توجهی به آن ها به حوزه فرهنگ صدمات جبران ناپذیری وارد می کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان خواستار حمایت قانونگذاران از کتابخانه های عمومی شد و گفت: نوع نگاه مجلس به این نهاد فرهنگی، عمومی و خدمات رسان بسیار مهم است و امیدواریم در مجلس یازدهم شاهد تحولات گسترده ای در این حوزه و رفع مشکلات باشیم.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان کردستان پرداخت و گفت: در حال حاضر در استان کردستان ۸۰ باب کتابخانه عمومی فعال وجود دارد که از این تعداد ۵۰ باب نهادی و باقی مشارکتی هستند.

وی کمبود زیربنا را از مهم ترین مشکلات کتابخانه های عمومی در کردستان دانست و گفت: زیربنای کتابخانه های عمومی در کردستان ۲۱ هزار مترمربع است و این شاخص در مقایسه با میانگین کشوری بسیار پایین است.

بيشتر