صفحه اصلي
آدرس
اخبار
اخبار
اخبار
ارتباط با مدیرکل
انجمن خیرین کتابخانه ساز کردستان
اوقات شرعي
بازديدها
برنامه ها
تصوير ها
جستجو
زمان
سامانه ها
فراخوان نشست کتابخوان
کلام امام(ره)
کلام رهبری
گزارش تصویری
لینک های مفید
مسابقه کتابخوانی آثار مقام معظم رهبری(دامت برکاته)
وب سايت ها
ورود
1399/5/4 شنبه با افتتاح محافل ادبی استان کردستان به صورت مجازی؛ محفل ادبی «گلشن کردستانی» میزبان شعرا و نویسندگان کردستانی شد مراسم افتتاح محافل ادبی استان با عنوان «محفل ادبی گلشن کردستانی» با حضور علاقه‌مندان و اهالی فرهنگ و ادب استان به صورت مجازی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، مراسم افتتاح محافل ادبی استان با عنوان «محفل ادبی گلشن کردستانی» به صورت مجازی و با حضور محمد مخدومی، مدیر‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کل کشور، بهزاد کرم اللهی، دبیر محافل ادبی استان، علی اصغر فریدونی، از شاعران پیشکسوت و شاگرد گلشن کردستانی، سالار شریعتی از شاعران جوان و جمعی از کتابداران و علاقه‌مندان حوزه ادب و فرهنگ، در بستر فضای مجازی برگزار شد.
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در ابتدای جلسه ضمن تقدیر از بانیان راه اندازی محافل ادبی در این نهاد فرهنگی، اظهار داشت: شناسایی و استفاده از ظرفیت های فعالان عرصه شعر و ادب برکات فراوانی در حوزه فرهنگی کشور دارد.
وی بیان کرد: حمایت از گسترش جریان‌های ادبی، با همراهی شاعران و نویسندگان این حوزه در کشور و به تبع آن در استان کردستان امری ضروری بود که خوشبختانه کتابخانه‌های عمومی به صورت اصولی در حال انجام آن است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه ساماندهی فعالان حوزه شعر و ادب به ارتقای شاخص فعالیت های فرهنگی منجر می شود، افزود: کردستای در این عرصه از استان های سرآمد در کشور است و این مهم نیز در بیانات مقام معظم رهبری( دامت برکاته) در فرهنگی نامیدن استان عنوان شده است.
وی با بیان اینکه سیدمحمود گلشن کردستانی از مفاخر و بزرگان استان کردستان به شمار می رود، گفت: محافل ادبی زمینه مناسبی برای معرفی بزرگان عرصه ادبیات کشور است و باید از این حرکت اصولی به عنوان یک فرصت مهم با محوریت کتابخانه های عمومی بهره گرفته شود.   
نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور نیز ضمن تشکر و تقدیر از زحمات و تلاش‌های بانیان راه اندازی محافل ادبی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، عنوان کرد: این اقدام سرمنشاء اتفاقات و رویدادهای خوبی در عرصه شعر و ادب خواهد بود.
وی گفت: کردستان از استان های ادب پرور است و امیدواریم با راه اندازی محافل ادبی ظرفیت های ناشناخته استان شناسایی شود و استعدادهای آن بیش از پیش شکوفا گردد.
دبیر محافل ادبی کشور بر لزوم توجه به پیشکسوتان در محافل ادبی تاکید کرد و افزود: همچنین استفاده از آثار و تجربیات بزرگان شعر و ادب در استان های مختلف با محوریت کتابخانه های عمومی امری قابل توجه و تاثیرگذار است. 
گفتنی است؛ سیدمحمود گلشن کردستانی 27 دی‌ماه سال 1309 در سنندج متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سنندج پشت سر گذاشت و تحصیلات متوسطه را در تهران به پایان رساند. سپس پس به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و ضمن خدمات فرهنگی و آموزشی، به تحصیل خود در شیراز ادامه داد و از دانشکده‏‌ی ادبیات در رشته‏‌ی ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شد. چندی در دبیرستان‏‌های شیراز، همدان و تهران به تدریس اشتغال داشت. او پس از انقلاب اسلامی نیز با شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدای جمهوری اسلامی همکاری داشت.
گلشن از سال 1330 به سرودن شعر پرداخت. سال 1333 به محافل ادبی تهران راه یافت و در انجمنی به ریاست محمدعلی ناصح شرکت کرد.
شعر‌های گلشن معمولا در روزنامه‏‌های کردستان از جمله «ندای غرب»، «زاگرس» و «سنندج» به چاپ می‌رسید. او بیش‌تر در قالب غزل شعر می‌گفت.
این شاعر به غیر از سرودن شعر، به نقاشی هم علاقه داشت و در این زمینه نیز فعال بود. او در طول دوره‌ی فعالیت ادبی خود با چند انجمن ادبی از جمله انجمن ادبی صائب همکاری داشت و شعرهایش در نشریه‌ی انجمن صائب منتشر می‌شد.
«گلبانگ»، «تندر» و «توفان» (حوزه‌ی هنری 1377)، دفتری از «گزیده‌ی ادبیات معاصر»، نیستان 1379، از آثار منتشرشده‌ی این شاعرند.
سیدمحمود گلشن کردستانی بعد از تحمل یک دوره بیماری قلبی چندساله در دی‌ماه سال 1371 درگذشت.
 
بيشتر